Wieża Farna
Obok świątyni farnej wznosi się 38-metrowa wieża, której baniasty hełm góruje nad krośnieńską starówką. Zarówno wieżę, jak i mieszczące się w niej dzwony, ufundował w XVII w. Robert Portius – Szkot , który swój majątek zdobył na handlu węgierskim winem. Największy spośród dzwonów – Urban – mierzy 490 cm w dolnym obwodzie i jest jednym z największych historycznych dzwonów w Polsce. Wewnątrz znajduje się również mechanizm zegara wieżowego wykonany w 1908 r. w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie.
Ponadto w wieży można zobaczyć wystawę prezentującą zegarmistrzostwo – część ekspozycji stałej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W sezonie letnim, w przestrzeni hełmu wieży, prezentowane są wystawy czasowe.
Na tarasie znajduje się luneta, przez którą podziwiać można panoramę miasta wraz z otaczającymi go wzniesieniami Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego. W trakcie zwiedzania dzięki nowoczesnym goglom VR, odbyć można wirtualny lot balonem ukazujący historyczne Krosno.

![]()
Czy wiesz że…
we wnętrzu Wieży Farnej znajduje się jeden z największych zabytkowych dzwonów w Polsce – dzwon Urban. Sztuką odlewania dzwonów zajmują się ludwisarze.
![]()
Czy wiesz że…
jednym z najważniejszych wydarzeń z życia korporacji rzemieślniczych była schadzka, czyli tajne spotkanie władz cechowych na którym podejmowano najważniejsze decyzje.
![]()
Czy wiesz że…
przez wieki tkactwo i półciennictwo były najważniejszymi gałęziami krośnieńskiego rzemiosła. W nawiązaniu do tych tradycji Muzeum Rzemiosła od 2000 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”
![]()
Czy wiesz że…
Czy wiesz, że Wieża Farna – najbardziej charakterystyczny element panoramy miasta ma 38 metrów wysokości.
![]()
Czy wiesz że…
insygnia władzy miejskiej użytkowane przez Prezydenta oraz Radę Miasta Krosna zaprojektowane i wykonane zostały w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Zwiedzanie Wieży Farnej
Zwiedzanie obiektu tylko z przewodnikiem:
maj – wrzesień
Wtorek – piątek: 10.00 – 17.30
Sobota – niedziela: 10.00 – 15.15
październik – kwiecień
po uzgodnieniu z Muzeum Rzemiosła w Krośnie (tel. 13 43 241 88)
Cennik biletów:
bilet normalny – wszystkie kondygnacje: 10,00 zł
bilet normalny do poziomu dzwonów: 5,00 zł
bilet ulgowy: 5,00 zł